Mecliste görüşmelerine devam edilen yeni yasal düzenlemelerin içerisinde bilindiği gibi tapu harcını da içeren bir dizi yenilikte yer alıyor. Yapılan düzenlemeler ile beraber tapu

Tapu Harcı 2017 Hakkındaki Yeni Düzenlemeler
Mecliste görüşmelerine devam edilen yeni yasal düzenlemelerin içerisinde bilindiği gibi tapu harcını da içeren bir dizi yenilikte yer alıyor. Yapılan düzenlemeler ile beraber tapu harcı 2017 bedellerinde de bazı değişikliklerin yapılması söz konusu olacak. Peki, 2017 tapu harcı ne kadar oldu ve tapu harcı bedeli ödemeleri nasıl yapılacak?
Tapu Harcı 2017
Bilindiği üzere tapu üzerinden yapılan satışlarda bazı istisnai durumların haricinde hem alıcı hem de satıcı taraftan binde 20 oranında tapu harcı masrafı tahsil edilmektedir. Mecliste görüşmeleri devam eden yine yasa teklifinde artık bu oranın belirlenmesi için standart uygulama yerine göreceli uygulamaya geçilmesi amaçlanıyor. Yani şu anda uygulamada olan kanunlara göre tüm Türkiye’de yapılan satışlarda geçerli olan standart binde 20 oranı yerine yeni bir harita çıkarılacak ve bu harita üzerinde uygulanacak olan değerler belirlenecek. 
Lüks Semtlerde Yer Alan Taşınmazların Tapu Harcı Yükselecek
Yapılması planlanan yeni uygulamaya göre lüks semtlerde yer alan taşınmazların tapu devir işlemlerinde tahsil edilecek olan tapu harcı bedeli yükselecek. Yine tapu harcı oranı belirlemesinde taşınmazın bulunduğu ilçenin büyüklüğü, gelişmişliği, taşınmazın metrekaresi ile konut satışlarında konutun bulunduğu binanın özellikleri gibi farklı kriterlere göre tapu harcı oranı belirlenecek. Bu sayede lüks konut alanlar daha yüksek tapu harcı öderken daha mütevazi konut alanların ödeyeceği tapu harcı bedeli daha düşük olacak. 
Tapu Harçları İle İlgili Tüm haberler İçin Tapu harçları Sayfamızı ziyaret edin

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.