Tapu Harcı İndirim Kampanyası

2018 yılında devlet tarafından gayrimenkul sektörünü canlandırmak adına yapılan tapu harcı indirim kampanyası 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Tapu harcı için işyerleri ve konut yapılarına binde 20 oranındaki değeri binde 15’ e indirdi. Hükümetin yapmış olduğu tapu harcı indirimi ve KDV indirimi için son olarak belirlenen tarih 31 Ekim idi. Bu indirimlerin belirtilen tarihte bitmemesi için sektör personelleri indirim süresinin uzatılması konusunda talepte bulundu. Taleplere karşılık olarak devlet ise tapu harcı indirimini 31 Aralık tarihinde kadar uzatıldı.

Konut Satışında Tapu Harç Ödemesi

 

Konut alım-satım işlemlerinde tapu harç ödemesi hem alıcı hem de satıcı olarak iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Tapu harcı konutların gerçek satış değeri üzerinden binde 20 oranında kişiden tahsil edilmektedir. Fakat devlet 2018 yılının Mayıs ayında tapu harcı ile ilgili indirim kampanyası başlatmıştı. Yapılan indirimin 2019 yılında da geçerli olması beklenmektedir.

2019 Yılı İçin Tapu Harcı İndirimi

 

2018 Kasım ayında Berat Albayrak, tapu harcı ve KDV indirimi 2018 yılının sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı. Bu indirimden yararlanmak isteyen kişilerin 31 Aralık tarihine kadar devir işlemlerini yapmaları gerekmektedir.  2019 yılı için tapu harcı indirimin uzatılmasına dair herhangi bir karar açıklanmadı. Bu yüzden tapu harcı ile ilgili indirim süresinin uzatması konusunda herhangi bir bilgi olmadığı için 2019 yılında konut ve işyerlerindeki oran binde 20 olarak devam edilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz