Tapu Harcı İndirim Süresi Uzatılacak mı?

 

Gayrimenkul sektörünün desteklenmesi ve kalkınması amacı ile tapu harcı indirimi Mayıs ayın da gündeme gelmiş ve Resmi Gazete üzerinde yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, devir işlemleri için büyük bir indirim söz konusu olmuştur. Bu indirim 31 Ekim 2018 tarihinde bitmesi beklenirken, sürenin uzaması yönünde dedikodular dolaşmaya başlamıştır. Buna göre ise tapu harcı indirim süresi uzayacak mı gibi sorular vatandaşlar tarafından gelmeye başlamıştır.

Konut, işyeri, arsa ve arazi satışları için geçerli olan ve Mayıs ayında başlayan tapu harcı indirimi, 31 Ekim 2018 tarihi itibari ile sonlanması beklenmektedir. Bu indirim gayrimenkul sektöründe canlanma ve desteklenme amacı ile yapılmış olup, devir işlemleri için geçerliliği bulunmaktadır. Normalde binde 20 olan harç bedelleri binde 15 üzerinden alınmış olup, bu kanun için sayılı günler kalmıştır.

Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek mi?

 

Tapu harcı indirimi süresi ile ilgili henüz net bir açıklama gelmemiş olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yöneltilen sorulardan biriside tapu harcı indirimi devam edecek mi olmuş olup, Kurum bu konu ile biz ilgilenmiyoruz. Fakat sürenin uzatılmasına sıcak bakıyoruz diyerek konuşmasına son verdi. Eğer ki 31 Ekim de tapu harcı indirimi son bulur ise 300 bin TL ye alınan ev üzerinden tapu devir işleminde indirimle 9 bin TL alınırken, 1 Kasım’da bu rakam 12 bin TL olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz