Tapu Harcı İndirimi Başladı Mı?

Ev satın almak için hükümet tarafından çıkarılacak olan yeni teşvik paketlerini takibe alan kişilerin bekledikleri müjdeli haber geldi. Hükümet birbiri ardına teşvik paketlerinde yer alan müjdeleri duyurmaya devam ederken bunlardan en çok ilgi görenlerin başında ise tapu harcı indirimi yer alıyor. Peki, tapu harcı indirimi başladı mı?

Tapu Harcı İndirimi Çıktı Mı?

Evet, büyük bir merakla beklenen tapu harcı indirimi başladı. Tapu harcı indirimini barındıran torba yasa tasarısı meclis çatısı altından geçirildi. Daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanan yeni değişiklik bu sayede resmen hayata geçmiş oldu. Yapılan indirim ile beraber konut ve işyeri satışlarında tapu harcı bundan sonra yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak uygulanacak.

Arsa ve arazi satışlarında ise ne yazık ki herhangi bir indirim yapılmayacak ve geçerli oranlar uygulanmaya devam edecek. Konut ve işyeri alımlarında ise taraflar bundan sonra binde 20 yerine binde 15 oranında tapu harcı ödeyecek. Yani 200 bin liralık bir konutun tapu harcı 8 bin lira yerine bundan sonra 6 bin lira olarak tahsil edilecek.

Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Bitecek?

Kampanyadan yararlanarak indirimli tapu harcı oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin tapu alımlarını mutlaka son başvuru tarihi olarak belirlenen 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Hükümet bu tarihi uzatma hakkını elinde bulundururken işini şansa bırakmak istemeyen kişilerin bir an önce taşınmaz işlemlerini sonlandırmaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz