Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Sone Erecek?

Konut satışlarında yaşanan durgunluğu azaltmak ve oluşan konut stokunu bitirmek amacı ile hayata geçirilen tapu harcı indirimi yoğun ilgi görmeye devam ediyor. 30 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan 2018/11674 sayılı kararname ile başlayan ve 5 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen hayata geçirilen tapu harcı indirimi ne zaman sona erecek?

Tapu Harcı İndirimi Son Başvuru Tarihi Ne?

Hatırlanacağı üzere tapu harcı indirimi kararı 5 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Hem yeni ev satın almak hem de evini satmak isteyen kişileri sevindiren tapu harcı indirimi ile oranlar binde 20 seviyesinden binde 15 seviyesine çekilmişti. Ancak verilen kararın sadece konut ve işyeri satışlarını kapsamasına karar verilmiş ve arsa satışları bu indirimin kapsamına alınmamıştı. Söz konusu indirimden yararlanmak isteyen kişilerin 30 Ekim tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Yani tapu harcı indirimi 30 Ekim 2018 tarihinde sona erecek.

200 Bin Liralık Konut Alan Bin Lira Az Ödeyecek

Yeni tapu harcı oranları ile beraber 200 bin liralık konut alan bir kişi eskiden binde 20 tapu harcı oranı ile 4 bin lira yerine yeni tapu harcı oranı ile 3 bin lira ödeyecek. Yani bin lira daha az ödeyecek. Düzenleme yapılmadan önce bu oran alıcı taraftan 4 bin lira, satıcı taraftan 4 bin lira olmak üzere 8 bin lira olarak tahsil edilirken düzenlemenin ardından her iki taraftan da 3 bin lira olmak üzere 6 bin liraya çekilmiş oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz