Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar

Tapu Harcı İndirimi Resmen Yürürlüğe Girdi
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifede Yer Alan Bazı İşlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi Hakkında Karar ile beraber tapu harçlarında indirim resmen uygulamaya girmiş oldu. Tapu harçlarında yapılan indirimin yanı sıra aynı zamanda bazı sözleşmelerde de alınan damga vergisi sıfırlandı. 
Binde 20 Olan Tapu Harcı Binde 15 Oldu 
30 Eylül 2017 tarihi de dâhil olmak üzere bu tarihe kadar satın alınan konut ve işyerlerinde tapu harcı oranı binde 20 yerine binde 15 olarak uygulanacak. Üstelik bu indirim kat irtifakı tahsis edilmiş olanlar için de geçerli olacak. Bazı sözleşmelerden alınan damga vergisi oranı da sıfırlandı. Damga Vergisi Kanununa ekli 1 sayılı tablonun “1. Akitlerle ilgili kağıtlar” başlıklı bölümünün “A. Belli parayı ihtiva eden kağıtlar” başlıklı fıkrasının 14, 15, 16 ve 17 maddelerinde yer alan kağıtlar için alınan binde 9,48 olarak tahsil edilen damga vergisi de sıfırlandı. 
Damga Vergisi Alınmayacak Olan Sözleşmeler
(14) Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, 
(15) Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri, 
(16) Kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmeleri, 
(17) Yapı denetimi hizmet sözleşmeleri.
Herhangi bir sorunuzda yorum yaprak bize gönderebilirsiniz. Danışmanlarımız sorunuzu yanıtlıyor olacaktır

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.