Tapu Harcı İndiriminde Son Tarih Ne Zaman?

Hatırlanacağı üzere 15 Mart tarihinde verilen Bakanlar Kurulu Kararına istinaden ödenen tapu harçlarında indirim uygulamasına başlanmıştı. Tapu harcı indirimi için belirli bir tarih aralığı belirlenmiş ve geçici bir indirime gidilmişti. Peki, tapu harcı indiriminde son tarih ne zaman?

Tapu Harcı İndirimi İçin Son Günler 

Bakanlar Kurulu tarafından verilen tapu harcı indirimi kararı için ne yazık ki sayılı günler kaldı. 15 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren tapu harcı indirimi belirli bir süre içerisinde uygulamaya alınmıştı. Bakanlar Kurulu kararı gereğince uygulamaya alınan indirim 30 Eylül 2017 itibari ile sona ermiş olacak. Yani tapu devir işlemlerini 30 Eylül tarihinden sonra yapacak olan kişiler tapu harcı indiriminden yararlanamayacak ve büyük bir avantajı kaçırmış olacak.

Tapu Harcı İndirimi Ne Kadar?

Tapu harcı olarak normal koşullar altında emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilen satış tutarı üzerinden binde 20 oranında ücret ödenmesi gerekiyor. Yapılan tapu harcı indirimi ile beraber bu tutar konutları ve işyerlerinin devirlerinin gerçekleştirileceği tapu işlemlerinde binde 15 seviyesine çekilmişti. 30 Eylül itibari ile konut ve işyerlerinin tapu devirlerinde yeniden bu oran binde 20 olarak dikkate alınacak. Arazi ve arsa satışları ise zaten indirim dışında tutulduğu için uygulanan binde 20 oranında hiçbir değişikliğe gidilmeyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz