Tapu Harcı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz satışları için resmi işlemler tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Tapudan yapılan bu işlemler için ise belirli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılması gerekir. Tapu harcı tutarı satılan taşınmazın türüne ve taşınmaz için yapılan işlemin kendisine göre belirlenmektedir. Peki, tapu harcı ödemesi ne zaman yapılır?

Tapu Harcı Ne Kadar?

Yapılan taşınmaz satışlarında hem taşınmazı satan kişi hem de bu taşınmazı alan kişi ayrı ayrı tapu harcı ödemekle yükümlüdür. Tapu harcı oranları her sene yeniden belirlenmekte olup şu anda geçerli olan oran tapu harcı indirimi kampanyası neden ile alıcı taraftan yüzde 1 ve satıcı taraftan yüzde 1 olmak üzere toplamda yüzde 2 ‘dir. 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan tapu harcı indirimi kampanyasının ardından bu oran yeniden alıcı taraf için binde 20 ve satıcı taraf için binde 20 olmak üzere binde 40 olarak uygulanacaktır.

Tapu Harcı Ne Zaman Alınır?

Tapu harcı ödemeleri bir taşınmazın satışının ya da tapu devrinin söz konusu olduğu tarihte yapılmaktadır. Tapu devrinin yapılabilmesi için öncesinde mutlaka tapu harcı ödemesinin gerçekleştirilmesi gerekir. Tapu için işlemlerin başlatılması ve evrakların teslim edilmesinin ardından tapu memuru gerekli işlemleri başlatır ve ardından cep telefonu numarasına tapu harcı tutarı rakamını içeren bir mesaj gelir. Kişi bu tutarı yatırdıktan sonra aynı mesajda yer alan saatte tapu dairesinde hazır olarak işlemlerini tamamlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz