2017 Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi 

Mesken, arsa, işyeri ve arazi gibi taşınmazlar için tapu dairesi üzerinden yapılan devir işlemlerinin her birinde belirlenen oranlarda tapu harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. Ödenecek olan tapu harcı bedeli satış bedeli üzerinden hesaplanmakta olup binde 20 olarak uygulanmaktadır. Bu harç bedeli hem tapuyu devredenden hem de tapuyu devir alandan olmak üzere 2 taraftan da alınmaktadır.

Yani 100 bin lira bedele sahip olan bir dairenin yapılan tapu devri esnasında evini satan kişinin 2 bin lira, evi yeni satın alan kişinin de 2 bin lira olmak üzere toplamda 4 bin liralık tapu harcı ödemesi yapmaları gerekmektedir. Ödenen bu tapu harcı tutarını daha da azaltmak isteyen kişilerin ilk tercihleri ise tapu satış bedelini düşürmek olmaktadır. Ancak yapılan bu işlem kanunlara göre suç olarak kabul edilmekte olup Maliye Bakanlığı tarafından durumun tespit edilmesi durumunda para cezası uygulanmaktadır.

Tapu harcı pişmanlık dilekçesi verilerek kişinin bu mali cezanın yüksek faiz yükünden kurtulmasına olanak sağlanmaktadır. Ancak kişinin bu dilekçeyi Maliye Bakanlığı tarafından fark edilmeden önce vermesi gerekiyor. 2017 tapu harcı pişmanlık dilekçesi şöyle yazılıyor:

Tapu harcı pişmanlık dilekçesi 2017 örneği

…………… VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

…/…/2016

Dairenizin …………… Vergi kimlik numaralı mükellefiyim. …………Vergilendirme dönemine ilişkin ………… Vergisi beyannamemi, kanuni süresi içinde verememiş/eksik vermiş bulunmaktayım.

Ekte sunulan beyannamenin, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 371’inci maddesi hükümlerine göre kabulünü ve gerekli işlemin yapılmasını arz ederim.

ADRES:

…/…./….

Mükellef
(Vekili veya Temsilcisi)
Ad, Soyadı ve İmza

EKLER:
1-….. Vergilendirme Dönemine Ait… Vergisi Beyannamesi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz