Tapu Harcı Yatırılan / Ödenen Bankalar 

 

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan kişi ya da kurumların tapu harcı ödemeleri gerekmektedir. Tapu harcı hesaplaması taşınmazın satış bedeli üzerinden yapılmakta olup bu bedelin binde 20 tutarı vergi olarak ödenmektedir. Özellikle de ilk kez tapudan alım ve satım yapacak olan kişiler için hem tapu harcı hesaplaması hem de tapu harcı ödemesi konularında büyük bir merak yaşanıyor.

 

Tapu Harcı 2019 

 

Tapu harcı ödeme işlemlerinde ilk iş olarak tapu harcı hesaplaması yapılması gerekiyor. Bu bedel taşınmazın beyan edilen satış tutarı üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. Hesaplanan bu tutar hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan kişi ya da kurum tarafından ödeniyor.

 

İnternetten Tapu Harcı Ödeme 

 

Tapu harçları işlemin yapılacağı yerin bağlı olduğu vergi dairesine yapılırken yine bankadan da tapu harcı ödemesi yapılabiliyor. Buna ek olarak e-tahsilat hizmeti veren tapu müdürlükleri sayesinde internetten tapu harcı ödemesi desteği de sağlanmaktadır. Bunun için e-devlet üzerinden kimlik bilginiz ve şifreniz ile giriş yaparak bilgi almanız mümkündür.

 

Tapu Harcı Ödenen Bankalar

 

•Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
•Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
•Asya Katılım Bankası A.Ş.
•Oyak Bank T.A.Ş.
•Şekerbank A.Ş.
•T.C. Ziraat Bankası
•Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
•Türkiye Halk Bankası T.A.Ş.
•Türkiye İş Bankası A.Ş.
•Turkısh Bank
•Yapı Ve Kredi Bankası

 

Tapu Harcı Ne Zaman Yatırılır?

 

Tapu harcı, gayrimenkul, arazi ve arsa gibi taşınılmaz olan varlıkların alımı ve satımı sırasında yatırılmakta olup, bu sıra da tapu harcı devreye girmektedir. Tapu harcı yatırmak için illa ki alım veya satım yapılması gerekmekte olup, onun dışında herhangi bir şekilde tapu harcı alımı yapılmamaktadır. Alım ve satım sırasın da taşınılmaz sahibi olan kişilerden tapu harcı talep edilirken aynı zaman da satın alan kişiden de bu harç yatırılmaktadır.

 

Tapu Harcı ATM Ödeme

 

Tapu harcı alım ve satım yapılmak için tapu dairelerine başvurduğunuz gün sizlere gelen mesaj ile ATM’lerden TC numaranızı girerek ödeme yapabilirsiniz. Tapu harcı ATM ödeme için tüm bankamatikler için geçerlidir.

 

 

Tapu Harçları ile ilgili tüm detaylar!

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz