Tapu Harcı İçin Yeni Düzenleme Kapıda!

Bilindiği üzere tapu dairelerinden yapılan tapu devir işlemlerinde tapu devreden taraf ve tapuyu alan taraftan % 2 olmak üzere toplamda % 4 oranında tapu harcı alınmaktadır. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal tapu harcı tahsilatı için yeni düzenlemelerin kapıda olduğunu belirtti.

Artık Küçük Konutlarda Daha Düşük Tapu Harcı Alınacak 

Maliye Bakanı Naci Ağbal alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tahsil edilen tapu harcı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal eskiden sıfır konut satışları ve ikinci el konut satışları için yapılan satışlarda oran indirimi için tüm konutların kapsama alınması zorunluluğu olduğunu belirterek yeni düzenlemeler ile beraber artık bu zorunluluğun ortadan kaldırıldığını söyledi.

Yapılan düzenlemenin ardından verilen yetki ile beraber artık belirli koşullara sahip olan taşınmazlara tapu harcı için özel istisnalar getirilmesi söz konusu olacak. Örneğin 150 metrekare ve altında kalan taşınmazlardan alınan tapu harcı yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak uygulanabilecek. Yani daha zor koşullar altında konut sahibi olan ya da lüks konutlar almayan kişilere vergi indirimi uygulanarak ev sahibi olmaları kolaylaştırılacak.

Vergisini Düzenli Ödeyen Vergi İndiriminden Yararlanacak 

Vergi ödemelerini düzenli yapan kişilerin ödüllendirilmesi amacı ile de çalışmaların devam ettiğini belirten Ağbal 2018 yılının Mart ayı itibari ile yapılacak olan vergi ödemelerinde bu kişilere yüzde 5’e varan oranlarda vergi indirimi sağlanacağını dile getirdi.

2017 Tapu Harçları

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz