Tapu Harcını Kim Öder, Satıcı Harç Öder Mi?

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmazların satışları tapu dairelerinde yapılmakta olup yapılan bu satışlarda belirli oranda tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Peki, tapu harcını kim öder, satıcı taraf tapu harcı ödemesi yapar mı?

Tapuda Satıcı Taraf Harç Öder Mi?

Tapu üzerinden yapılan her türlü devir işleminde tapu harcı tahsilatı yapılır. Bu tutar emlak vergisi değerinden daha düşük olmamak şartı ile beyan edilen satış tutarı üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamada kullanılacak olan tapu harcı bedeli ise hem taşınmazı satan hem de alan taraftan tahsil edilmek üzere binde 20 olarak uygulanmaktadır.

Yani tapu devir işlemlerinde hem taşınmazı satın alan hem de taşınmazın satışını gerçekleştiren kişinin tapu harcı ödemesi gerekir. Ancak burada karşılıklı olarak iki tarafın anlaşması durumunda bu tutarın ödemesinde farklılıklar yaşanabilir. Yani alıcı tarafın konut fiyatında indirim yapılması durumunda bu harcın tamamını kendisinin ödemesi de mümkündür.

Tapu Harcı Eksik Ödenirse Ne Olur?

Ülkemizde çok sık yaşanan sorunlardan biride tapu harcını daha az ödeyebilmek adına satış bedelini daha düşük göstermektir. Bu sayede tapu harcı daha düşük ödenir. Ancak bu durumun bir şekilde Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilmesi durumunda hem gerçek satış bedeli üzerinden tapu harcı hesaplanarak gerçek harç bedeli tahsil edilir hem de her iki tarafa da yüzde 25 oranında vergi cezası kesilerek bu ceza tahsil edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz