Kentsel Dönüşümden Ev Alanlara Müjde

 

Son zamanlarda gündem de olan kentsel dönüşüm projeleri her geçen gün büyümekte olup, buna göre birçok il ve ilçede kentsel dönüşüme bağlı olarak yeni binalar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinden ve alan veya alacak olan kişiler için ise bakanlık yeni bir çalışma yürütmüş olup, yapılan bu çalışmaya göre ise kentsel dönüşümden ev alan ya da satan kişiler tapu harcı ödemeyecek konusu gündeme geldi.

Kentsel Dönüşümden Ev Alan ve Satanlar Tapu Harcı Ödemeyecek!

 

Dönüşüm uygulamalarına teşvik etmek amacı ile yapılan bu çalışma sonun da gündeme gelmiş olup, buna göre ise kentsel dönüşüm yapılmış olan binaların sahipleri evlerini satmak istedikleri durum da tapuda harç ödemeyecek olup, bunun dışında alıcı da aynı şekilde harçtan muaf olacaktır.

Bu Kanun ile 10 Bin TL Cepte!

 

Tapu harçları bilindiği gibi hem alıcı hem de satıcıdan alım ve satım işlemleri sırasında gerçekleşmekte olup, mülkün değerinin yüzde 4’ü olarak tahsil ediliyordu. Yapılan indirim nedeni ile her ne kadar 31 Aralık’a kadar yüzde 3 ödemesi yapılsa da bu geçici bir durum olup, normal de yüzde 4 hesaplaması yapılarak ücret tahsil edilmekteydi. Bu da 500 bin TL olan ev üzerinden hem alıcı 10 Bin TL hem de satıcı 10 Bin TL ödemesi gerekiyordu. Bu kapsam da kentsel dönüşümden ev alan, satan kişiler tapu harcı ödemeyecek ve bu para ceplerinde kalacağı açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz