Tapu Hazine Kasasına 11,6 Milyar Lira Aktardı

Hazine Müsteşarlığının en büyük gelir kaynağı toplanan vergi ve harçlar olurken her gün büyüyen inşaat sektörü hazine kasasına para aktarmaya devam ediyor. Toplanan tapu harçları rekor seviyeye ulaşırken konu hakkında açıklamalarda bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı 2017 yılında Hazine kasasına 11,6 milyar lira aktardıklarını dile getirdi.

2017 Yılında 1 Milyondan Fazla Konut Satıldı

2017 yılı toplam konut satış rakamları hakkında da açıklamalarda bulunan Adlı 1 milyon sınırının aşıldığını ve 1 milyon 293 bin 272 adet sınırını aştığını söyledi. Konut satış rakamlarının ekonomik veriler içinde en önemlilerinden biri olduğunu belirten Adlı 2017 yılının Ocak ayında 88 bin adet konut satılırken 2018 Ocak ayında ise 90 bin sınırının aşıldığını belirtti. Bir düşüşün söz konusu olmadığını söyleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı elde edilen bu rakamın ekonomik açıdan bir sorun olmadığını gösterdiğini iddia etti.

2017 Yılında Tahsil Edilen Toplam Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

2017 yılında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Hazine kasasına aktarılan tapu harcı tutarı 10 milyar 623 milyon lira olarak açıklandı. Döner sermaye harcı ise 922 milyon 696 bin lira olurken damga vergisi tutarı ise 100 milyon 569 bin lira olarak gerçekleşti. Konut satışları artmaya devam ederken bu sene Hazine kasasına aktarılan rakamın daha da yükseleceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz