Tapu Harçları Ödemesi

Bütün gayrimenkullerin birinden bir başkasına devredilme aşamasında bilindiği gibi tapu dairelerinin payı oldukça büyük oluyor. Tapu dairesinde yapılan devir işlemleri ile beraber her işlem için belirli bir harç oranının da yatırılmış olması gerekiyor. Sözünü ettiğimiz tapu harçları belirli değerlendirmeler yaparak devir işlemlerinden önce alınmış oluyor. Bu tapu harçları emlak vergisi değerinden az olmamak kaydı ile hem devir edenden hem de devir alandan ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tahsil ediliyor. Pek tabi bu tapu harçlarının ödenmesi için belirli bankaların sistemleri de buna göre organize edilmiş durumda. Şimdi tapu harçlarını nereye yatıracağınıza beraber bakalım.

Tapu Harçları Hangi Bankalara Yatıyor

Öncelikle tapu harcı işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenebiliyor. Ancak vatandaşlar genel olarak Maliye Bakanlığı’nın verdiği yetki ile işlem yapan bankaları tercih ediyor.

– ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

– TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

– ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

– OYAK BANK T.A.Ş.

– ŞEKERBANK A.Ş.

– T.C. ZİRAAT BANKASI

– T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

– T.HALK BANKASI T.A.Ş.

– T.İŞBANKASI A.Ş.

– TURKISH BANK

– YAPI VE KREDİ BANKASI

Belirtilen bankalara tapu harç bedelleri ödenebilir. İsterseniz bankanın herhangi bir şubesinden isterseniz mobil ödeme ile beraber bu dekontu aldığınız takdirde tapu dairesine giderecek işlemlerinize devam etme şansınız bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz