Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tapu harçları belli oldu. Buna göre kayıt dışı olan gayrimenkullerin tescil işlemiyle ortaya çıkan değerden binde 11.38 belirleme gerçekleştirilmiştir. Kıyı bölgelerde izinli ya da izinsiz bir şekilde yapımı söz konusu olan doldurma işlemleriyle oluşturulan yerlerde binde 1593,9, çeşitli taşınmazların bağışlanma durumlarında ya da vasiyetlerin gerçekleşmesi halinde binde 11,38 olurken aynı şekilde piyango ve ikramiye alımları içinde aynı değer bulunmaktadır.

Tapu Harç Oranları

 

Sahip olunan gayrimenkullerin yasal mirasçı dışındaki kişilere verilmesi, bağışlanması ve feragat edilmesi durumlarında kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 olurken dalyan ya da voli mahalleri özelinde olası tüm işlemlerde yine aynı şekilde binde 68,31 bedel bulunmaktadır. İfraz ve taksimle birlikte birleştirme işlemlerinde de binde 11,38 alım durumu var olurken imar planlama sonucunda parsellerin pay sahipleri arasında da hükmen ya da rızalı bir şekilde yapılacak taksim işlemlerinde de binde 11.38’dir.

İpotek Tesis İşleminde Tapu Harcı

 

İpotek tesis işlemlerinde tapu harçları binde 4,55 olmakla birlikte borç miktarı üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. İpoteğin sağlanmış olmasından ardından yapılacak değişikliklerinde ise borç miktarı üzerinden binde 2.27 alım bulunmaktadır. Tescil işlemleri durumunda 2,27, kira mukavelesinde herhangi bir bilgi durumu olmaması halinde müddetli hal dışındaki bir yıllık kira bedeli üzerinden binde 6,83’dür. Tapu sicil kaydında beyan olunan değer özelinde binde 4,55 olmakla birlikte sözleşmede yazılı olan bedelin emlak vergisinden az olması ya da iki katından çok olabilmesi söz konusu değildir. Bedelsiz hallerde ise emlak vergisi değeri üzerinden binde 6,83 olarak tapu harçları belirleniştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz