Gayrimenkul Satışlarında Vergi Kaybı Rakamları Açıklandı

 

Gayrimenkul inşa eden müteahhit ile bu gayrimenkulden satın alınan konutun sahibi ile eksik beyan göstererek eksik vergi veren müteahhit ve konut sahibinin arasındaki haksızlık giderilecek.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı olan Gökhan Taş, yaptığı bir açıklamada tapu satışlarında gerçek değerlerin esas alınacağına dair yen sisteme geçileceğini bu sayede vergi kaybının da önüne geçilmiş olacağını bildirdi.

Gayrimenkul devir işlemlerinde eksik beyan veren ya da hiç beyan verilmeyen gerçek değerler nedeniyle KDV ve gelir vergisi ortalama olarak yılda 6-7 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

 

Bakan Kurum, Açıklamada Bulundu

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da gerçek değerler üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Kurum, ‘’ alınması gereken verginin kısmi olarak alındığını, vatandaşın birisi tam verirken diğeri eksik beyan göstererek veya hiç beyan göstermeyerek vergisini eksik ödüyor. Bu çalışmalarla sorunların önüne geçilecek ‘’ dedi.

 

İki Şehirde Pilot Uygulama

 

Tapuların gerçek değerleri üzerinden işlem yapılmasına istinaden geliştirilmekte olan sistemin ‘’ Taşımaz Değerleme Sistemi ‘’ adı altında yapıldığı ve yönetmelik taslağı olarak Cumhurbaşkanlığına onay için gönderildiğini şu aşamada beklediklerini söylerken iki şehir bu çalışma için pilot bölge olacak dedi. Çalışma önümüzdeki yıl geçerli olmaya başlayacak.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yılda Türkiye’de 2,5 milyon civarında tapunun el değiştirdiğini bu tapulardan 1.4 milyonunun konut, 400 bin civarında ticari gayrimenkul geriye kalan 700 bin bölümü de arsa ve arazilerden oluşuyor açıklamasında bulundu.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz