Tapu harçları ödemelerinde emlak vergisi tutarından daha az olmamalı. Ancak gerçek değerinde ödenmeyen ve eksik ödenen bu harçların belirlenmesinde alıcı ve satıcılardan ödenmesi gereken tutar ceza ücretleriyle beraber tahsis edilecek.

Kanun kapsamında yer alan bilgilere göre, tapu işlemleri sırasında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Bu harç ise işlemlerin durumuna göre, işlemde yer alan değer üzerinden belli bir oran baz alınarak alınıyor.

Tapu harcı hesaplama

Gayrimenkul devir ile iktisaplarında yer alan tapu harçları için ödenen harcın emlak vergisinden az olmaması gerekiyor. Bununla beraber gayrimenkulün gerçek değerinden az olmamalı. Gerçek değer üzerinden belli bir oran baz alınarak gerçekleşiyor.

Gayrimenkulde ödenen harç tutarı?

Harç ödemelerinde alıcı ve satıcılardan ayrı şekilde harç alınmaktadır. Ve devir bedeli baz alınarak binde 20 oranında hesaplanıyor.

Tapu harcı ödeme yeri neresi?

Tapu harçları, tapu işlemleri sırasında vergi dairelerinde tahsis edilmektedir. Ancak bakanlığın yetki verdiği bazı kuruluşlar üzerinden de ödemek mümkün.

Tapu harcı eksik ödenmesi

Tapu işlemleri sırasında bu harcın emlak vergisinde yer alan değerinden daha az bir değer gösterilerek harç ödendiği taktirde, ve gerçek değerinin tespiti yapıldığı an, aradaki fark ile yüzde 25 oranında cezalı bir ödeme yapılacaktır.

Ayrıca tapu harçlarının binde 20 oranından binde 15 oranına düştüğünü belirtelim. Bu indirim ise 31 Aralık 2019‘a dek devam ediyor.

Peki siz tapu harçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz