Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren KDV ve ÖTV indirimleri ile alakalı kararlar Resmi Gazete ile beraber yürürlüğe girmişti.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren KDV ve ÖTV indirimleri ne durumda? KDV ile ÖTV indirimlerinden faydalanmak isteyen kişiler, hangi kalemde ne kadar indirimin olduğunu ve ne zamana kadar geçerli olduğunu merak ettiği için tüm detayları sizler için derledik. İndirimler ve tarihleri hakkında bir açıklama elbette bulunuyor. Konut, İşyeri, Mobilya ve Bazı Taşıtların Teslimlerinde uygulanmakta olan KDV İndirimi, Bazı Araç ve Otomobiller ile Beyaz Eşyalar hatta Elektrikli Küçük Ev Aletlerinde ÖTV İndirimi ve Tapu Harçlarında yapılan indirimin süresinin uzatılması için alınmış olan karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Sektörde İndirimler Devam Ediyor!

Konut satışlarında bulunan KDV oranlarının 31 Mart 2019‘a dek yüzde 18 değilde yüzde 8 olarak devam edecek. Tapu harçlarında ise yüzde 4 değil de yüzde 3’lük bir indirim belirtilen tarihe dek sürecek. Mobilya sektöründe ise KDV oranı yüzde 18 değil de, yüzde 8 oranında olacak. Beyaz eşyada uygulanmış olan ÖTV oranları da yukarıda belirttiğimiz tarihe dek sıfırlanıyor.

Son gün 31 Mart 2019

Araç alımlarında 1.6 motorlu araçlardaki ÖTV oranına 15’erlik indirim 31 Mart’a kadar devam ediyor. Ticari araçlarda ise yüzde 18 değil yüzde 1 olarak devam edecek. Mükellefler indirimli oranlı işlemleri kapsamınca iade hesabına, hüküm kapsamında teslim ettikleri mallar, kayıt ve tescil edilmeyen yeni araçlar dışında, vergiler dahil edilmiyor. Bu hüküm ise 31 Ekim 2018’den beri geçerliliğini korumakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz