Bedel karşılığında ya da bedelsiz şekilde tapu dairesinde yapılan devir işlemi için tapu harcı ödenmesi zorunludur.  Bedel karşılığı satılan gayrimenkullerin tapu harcı oranlarında 2018 yılı sonuna kadar indirim uygulanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu indirim süresinin 3 ay daha uzatılacağı müjdesini verdi. İndirim neticesinde ödenecek tapu harcı oranı gayrimenkul değerinin binde 15’i olarak ödenecektir. Herhangi bir uzatma olmadığı sürece 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle tapu harcı oranı gayrimenkul değerinin binde 20’si olarak ödenecektir Geçtiğimiz günlerde 2019’da ödenecek olan tapu hibe harcı Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yayınlandı.

2019 Tapu Hibe Harcı Oranı Ne Kadar?

 

Mevcut gayrimenkuller ve mülkiyet gayri hak edişlerin bağış yapımında, kanunen mirasçı taraflar haricinde miras intifa hakkı için, mülk yasal sahibi lehine ivazsız feragat yapılmasına ve süreli intifa hakları için belirli süre doldurularak intifa hakkının bitmesi durumunda, beyan edilen mülk değerinin binde 68.31’i kadar ödeme gerçekleştirilir.

Tapu Hibesi İçin Tapu Dairesinin İstediği Evraklar:

 

Tapu dairesinin tapu hibesi için istediği evraklar; Bağışlanacak taşınmazın tapu senedi, tapu yok ise ada parsel numarasını gösterir belge veya gayrimenkul sahibinin sözlü beyanı, bağışlayanın ve bağışlananın fotoğraflı nüfus cüzdanı, tarafların temsili söz konusu ise vekalete ilişkin belge ve son olarak bağışlayanın bir adet bağışlananın iki adet fotoğrafıdır. Rücu şartı ile hibe işlemi de yapılması mümkündür. Rücu şartı; hibe edilen gayrimenkulü alan kişinin, hibeyi yapan kişiden önce ölmesi durumunda mülkiyetin hibeyi yapan kişiye geri dönmesine denilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz