Tapu İki Kişi Üzerine Yapılabilir Mi?

Bir taşınmazın kime ait olduğunu göstermek üzere düzenlenen yasal belgeye tapu adı verilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirli kurallar dâhilinde hazırlanan tapu belgesi hakkında merak edilen konulardan biride tek bir tapunun farklı kişiler üzerine kayıt edilip edilemeyeceği konusudur. Peki, tapu iki kişi üzerine yapılabilir mi?

Ortak Tapu Nedir, Akrabalık Gerekir Mi?

Aynı tapunun farklı kişiler üzerine yapılması mümkündür. Tapuda yer alan pay belirlenen oranlarda paylaştırılarak kayıt altına alınır. Bu tip tapulara yani birden fazla kişinin hak sahibi olduğu tapulara “ortak tapu” adı verilmektedir. Ortak tapu almak için tapuda ortaklık kuracak olan kişilerin akraba olması şartı da bulunmamaktadır. Ortak tapu alınmak istenmesi durumunda ortak tapu kredisi kullanımına da izin verilmektedir. Bu tip tapularda ortaklık kuran kişilerin isimleri ve bu kişilerin sahip oldukları tapu payları açık bir şekilde yer almaktadır.

Hisseli Tapuda Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Hisseli tapu ya da bilinen diğer ismi ile ortak tapu sahibi olan kişiler ortak konut kredisi kullanabilmektedir. Ancak genelde bankalar aralarında akrabalık olmayan kişiler tarafından alınan ortak tapular için ortak konut kredisi onayı vermemeyi tercih etmektedir. Banka ortak tapu alan kişilere tapu oranları dâhilinde kredi kullandırmakta ancak konutun tamamına bir bütün olarak ipotek koymaktadır. Yani ortakların her biri kendi borçları kadar borcun tamamından da sorumludur.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz