Tapu İptal Davası Nedir, Nasıl Açılır?

Herhangi bir taşınmazın satış ya da miras yolu ile el değiştirmesi durumlarında bu değişikliğin onaylanabilmesi sadece bu değişikliğin yetkili tapu dairesince tescil edilmesi durumunda mümkündür. Yapılan bu tescil işleminin onaylanmasının ardından taşınmazın yeni sahibi tapuyu devralan kişi olur. Ancak farklı nedenlere ve anlaşmazlıklara bağlı olarak yapılan bu tescil işlemine itiraz edilmesi mümkün olup yapılan bu itiraza tapu iptal davası adı verilmektedir.

Yapılan bu devir işleminden maddi kayıp yaşadığını düşünen herkesin tapu iptal davası açma hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tapunun devir teslimi esnasında yapılan hesap hataları, miras adaletsizliği ve tescilin sonradan değiştirilmesi gibi farklı nedenlerle de tapu iptali davası açılabilmektedir. Tapu iptali davası açmak isteyen kişilerin bağlı bulundukları asliye hukuk mahkemesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Dava açma talebinin ardından mahkeme hemen kayıtları incelemeye başlar ve herhangi bir usulsüzlük olup olmadığını tespit eder. Tapu kayıtlarında herhangi bir usulsüzlük bulunup bulunmadığı konusunda yapılan araştırmayı davacı ve davalı olan tarafın şahitleri dinlenmeye geçilir. Bu aşamaya kadar çözüm bulunamayan davalar da mahkeme heyeti gerekli görürse bilirkişi atamasında bulunur. Alanında uzman olan bilirkişi heyeti tarafından yapılan araştırma sonucunda mahkeme bir karar verir ve davayı karara bağlar. Devlet hazinesinde yer alan ancak mülkiyeti 20 yıldır belirli bir kişide olan taşınmazın satılması durumunda öncelik her zaman mülkiyeti kullanan kişiye aittir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz