Tapu iptal davalarında mağdur olmamanız adına neler yapmanız gerekiyor kısa süre önce açıklandı. İşte detaylar…

Tapu iptal davası ara sıra bazı kişilerin başına gelebiliyor. Davanın açılması ile mağdur olmamak için kişilerin ne yapması gerekiyor? Bu konuları bugün ele alacağız.

Tapu iptal davaları açılma sebepleri nedir?

Tapu iptal davalarının açılma sebeplerinde ilk olarak hileli yöntemler kullanılarak tapu devrinin gerçekleşmiş olması oluyor. Bunun yanı sıra verilmiş olan satışa dair vekaletin kötü amaçla kullanılmış olması. Ek olarak 65 yaşını geçmiş ancak akıl sağlığı yerindedir raporu almamış olanlara yönelik bu dava açılabiliyor.

Son olarak ise babanın çocukları arasında eşit davranmaması sonucu mağdur olan çocuklar tarafından dava açılır.

Tüm bu yukarıda saydığımız nedenlerle karşılaşıp mağdur olmamak için neler yapabiliriz?

İlk olarak tapuların dikkatli bir şekilde incelenmesi ve yeni devredilip hemen satışa çıkmasında dikkat etmeniz gerekiyor. Devrin çok uzun zaman önce yapılmış ve tapunun güvenli olmasına rağmen 65 yaşını geçmiş olan satıcılardan akıl sağlığı raporu isteyiniz.

Tapuya yapmış olduğunuz da başvurunuz kabul edilmiştir mesajı geldikten hemen sonra alıcı olan taraf tapu müdürlüğünden talep ederek tapu hakkında sorulara yanıt alabilir. Alıcının gayrimenkul hakkından muhtar veya o bölgede oturanlardan bilgi alması en doğrusu olacaktır. O kişilere ise daha önceki sahibi kimdi? Gibi soruları sormaktan çekinmeyin. Emlakçılardan ise mutlaka faturanızı alın. Fatura vermeyen emlakçılara ise asla komisyon ödemeyin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz