Tapu İptali Davası Nedir?

 

Bir mülkün miras veya ticaret yoluyla el değiştirmesi durumunda devredilen tapu ilgili kurumlar tarafından tescil edilmelidir. Bir tapu devir işlemi sırasında ya da devir işleminden sonra haksızlığa uğrama durumu olabilir. Bunun sonucunda maddi kayıp ortaya çıkabilir. Bu durumlarda ortada haklı bir sebep olmadan yapılan tescil, tescil tadili veya terkini ile ilgili bir zedelenme durumlarında Tapu iptal davası açılabilir. Ayrıca devir teslim sürecinde hesap hataları yapılabilir, vekalet görevi kötüye kullanılabilir, miras dağıtımında adaletsizlik yapılabilir. Bu durumlarda da tapu iptal davası açılabilir. Yani tapu iptal davası, mal üzerinde ortaya çıkacak birçok sebepten açılabilir. Bu davanın esasları Türk Medeni Kanunu kapsamında belirlenmiştir.

Tapu iptal davasında tapu kayıttan getirtilir ve kayıt sebepleri ortaya konur. Daha sonra tarafların şahitleri dinlenir ve keşif yapılır. Bilirkişi mütalaası alındıktan sonra bir karar verilir.

Tapu İptal Davası Hangi Durumlarda Açılmaz?

 

Bazı tescil işlemleri başta usulsüz gibi görünebilir. Bu durum sonrasında da mülkiyetin tescilden öncelik sahibi olanlar olabilir, tescille alakalı birçok anlaşmazlık olabilir. Ancak bu gibi durumlarda tapu iptal davası açılamaz. Çünkü hukuka aykırı bir durum bulunmaz.

Tescil işleminden sonra 10 yıl, elinde taşınmaza ait tapuyu özel ya da tüzel kişiye devretmeden kesintisiz olarak elinde bulunduran kişiye tapu işlem davası açılamaz. 10 yılsonunda ortada usulsüzlük olsa dahi dava açılamaz. Ayrıca tapu iptal davası açılırken daha önce bir iptal davasının açılmamış olması gerekir. Ayrıca tapu kütüğüne kaydedilmemiş taşınmazlarda mülk devlete aitse ve kullanan kişi en az 20 yıldır kullanıyorsa ücretini ödeyerek öncelikli olarak taşınmaza sahip olabilir. Bu işlemde tapu iptal davası açılamaz.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz