Tapu müdürlükleri tarafınca yetki alanı olmayan kayıtlı taşınmazlar için düzenleme 1 ocak 2020 ile tapu işlemlerinde kişiler farklı birimlerde olsa bile bağış yada mal transfer işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Tapu müdürlüklerinin yetki alanında olmayan ancak kayıtlı taşınmazlar için gelen düzenleme yılbaşından itibaren geçerli olacak. Böylelikle tapu işlemlerinde tarafların farklı birimlerde olması bir önem teşkil etmiyor. Alıcı yurt içi satıcı yurt dışında bile olsa işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararı ile tapu müdürlüklerinin yetki alanı dışında kayıtlı taşınmazlarının kanunlara uygun bir şekilde bağış ve değişimler gerçekleştirilebilecek.

Eğer mülkiyeti devreden taraf birden fazla olursa aynı birime yapılması ve devralan tarafın ise aynı birimde olması gerekiyor. Bunlara ek olarak mal değişimlerinde de taraflar aynı anda devralan ve veren olacağından başvuru gerçekleşebilecek.

Yönetmenliğin ise 1 Ocak 2020 itibariyle geçerli olacağını belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz