Tapu İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler

Tapu İşlemleri rehberi Kitapçığında yer alan maddeler doğrultusunda sizler de tapu işlemlerini çok daha kusursuz ve çok daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Maddeler halinde biraz sonra bahsedeceğimiz yolları izleyerek işlemleri yapmanız daha kolay hale gelecektir. Vekalet ile yapılacak olan işlemlerde ise vekil kişinin ve vekalet veren kişinin belgeleri ile başvuru yapması gerektiğini de belirttikten sonra dilerseniz bu maddelere hep birlikte göz atalım:

Tapu işlemleri için gerekli olan belgeler:

Satıcı ve alıcının yanında bulundurması gereken belgeler olarak 2 şekilde karşımıza çıkan belgelerin tümü aşağıdaki gibidir:

Satıcı kişinin yanında bulundurması gereken belgeler: 1 adet vesikalık fotoğraf, Nüfus cüzdanı aslı ile birlikte 1 adet de fotokopi ve bununla birlikte temiz belgesi.

Alıcının yanında bulundurması gereken belgeler: 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve 1 adet fotokopisi.

– Belediye rayiç belgesi ile birlikte tapunun fotokopisi ve asıl nüshası. Eğer ki ödeme işlemlerinde kredi çekilmiş ve ödeme bu şekilde yapılmış ise ek olarak ipotek evraklarının da bu belgeler arasında yer alması gerekiyor.

Tapu işlemleri alım ya da satım işlemlerinde yukarıdaki belgelerin iki taraf için de eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor ve resmi sürecin başlaması da bu belgelerin tamlanması ile birlikte start alıyor. Ek olarak bu işlemlerde iki taraftan kesilecek olan belli bir ücretin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tapu harcı olarak karşımıza çıkan bu ücret binde 20 gibi bir oranda harc tahsil ediliyor. Bu harcın da tahsil edilmesi ile birlikte süreç yavaş yavaş tamamlanıyor. Hem alıcıdan, hem de satıcıdan alınan bu harcın işlem bedeli olarak resmiyet kazandığını da belirtmek gerekiyor.

Tapuda Alıcıdan İstenen Belgeler

Tapu işlemlerinde alıcıdan bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şu şekildedir;

  • Alıcının 2 adet vesikalık fotoğrafı,
  • Alıcının kimliği ve fotokopisi 1 adet
  • Tapu işlemini eğer emlakçı yapıyorsa, emlakçının adına düzenlenen vekaletname

Tapuda Satıcıdan İstenen Belgeler

Tapu işlemlerinde satıcıdan bazı belgeler istenmektedir. Belgeler ise şu şekilde;

  • Satışını yapacağınız tapunun aslı ve 1 adet fotokopisi,
  • Satıcının vesikalık fotoğrafı 1 tane
  • Belediyeden alınan vergi borcu yok belgesi
  • Tapu işlemini emlakçı yapacaksa eğer adına düzenlenen vekaletname

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri alıcı veya satıcı rolünde iseniz hazır edip öyle tapuya gidiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz