Tapu İşlemlerinde Ödeme Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz malların satış ve devir işlemlerinde yetkili merci tapu daireleridir. Tapuda satış işlemleri gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda yapılmakta ve yapılan bu işlemler tapu kütüğüne yetkili memur tarafından kaydedilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için ise her sene başında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ve ilan edilen tapu harcı ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Peki, tapu işlemlerinde ödeme nasıl yapılır?

Tapuda Ödeme Nasıl Yapılır?

Mülkiyet devri işleminde tapu dairelerinde işlemin tutarına göre belirlenen tapu harcı ödemesinin yapılması gerekmektedir. Yapılan satışın kayıt altına alınması için bu işlem tapu kütüğüne yetkili tapu memuru tarafından kaydedilmekte olup işlem kaydı için tapu harcı yatırılması istenmektedir. Tapu harcı hesaplaması tapu dairesi tarafından yapılmakta olup işlemlerin kayıt altına alınmasının ardından tarafların cep telefonlarına mesaj olarak gönderilmektedir. Bu mesajda yer alan tutarlar tapu dairesi veznelerine ya da bankaların şube ve ATM’lerine yatırılarak ödeme gerçekleştirilir.

Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı taraftan alınmakta olup alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Ancak şu anda tapu harcı indirimi uygulanmakta olup bu oran alıcı taraftan yüzde 1 ve satıcı taraftan yüzde 1 olmak üzere yüzde 2 şeklinde uygulanmaya devam etmektedir. Tapu harcı indirimi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz