Tapu İşlemlerinde Sağlık Veya Doktor Raporu İstenir Mi?

 

Tapu işlemlerinde gerekli görülmesi durumunda sağlık ya da doktor raporu istenmesi söz konusu olabilmektedir. Peki, hangi durumlarda sağlık veya doktor raporu istenir?

Tapu Dairesinde Yaş Sınırı var Mı?

 

Tapu dairesinde yapılan işlem esnasında işlemi gerçekleştiren görevli memurun taraflardan birinin fiili ehliyete sahip olduğu konusunda şüpheye düşürse ayırt etme gücü olduğunu gösteren belge getirmesini isteyebilir. Sağlık raporu ile bu durum kanıtlanmalıdır. Bunun haricinde Tapu Sicil Tüzüğü içerisinde herhangi bir madde yer almamaktadır. Yani kişinin 65 yaşında ya da üstünde olup olmadığı önemli değildir. Önemli olan işlemin yapıldığı gün karar verme ve ayırt etme yeterliliklerine sahip olup olmamasıdır.

 

Tapu İşlemleri İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

 

 

Tapu işlemlerinde sağlık raporunun alınması için herhangi bir hastane sınırlaması yoktur. Bu rapor özel ya da resmi bir hastane sınırlaması yoktur. Kişi bu raporu istediği sağlık kuruluşundan alma hakkına sahiptir. Sadece alınan raporun fotoğraflı sağlık raporu olması yeterlidir. Bu uygulama her yaş grubu için geçerli olup 70 yaş ve üstü kişiler içinde sadece gerekli görülmesi durumunda rapor istenmektedir. Yani yaş tek başına bu raporun istenmesi için yeterli bir neden değildir ve devir işlemini gerçekleştirecek olan tapu yetkilisinin şüpheli bir durum görmesi ya da satışa itiraz eden kişilerce verilen itiraz dilekçesi bulunması gerekir.

 

Akıl Sağlığı Raporu Geçerlilik Süresi

 

Genellikle yaşlılar için kullanılmakta olan akıl sağlığı raporu sağlık kuruluşları tarafından verilmekte olup, verilen kişiler ise yakınları olacaktır. Akıl sağlığı bozuk olan kişiler uzmanlar tarafından kontrol edilerek heyete girmeli ve bu heyetten gerçek anlamda akıl sağlık sorunu var ise tedavisi de başlanarak bakımı ile yükümlü olan yakınına verilmektedir. Akıl sağlığı raporu geçerlilik süresi ise yaşlılarda bulunmamaktadır.

 

Akıl Sağlığı Raporu Ücreti

 

 

Akıl sağlığı raporu ücreti bulunmamakta olup, bu raporun alınması için devlete bağlı olan hekimlerin heyetinden geçmesi gerekmektedir. Özelden alınan heyet kesinlikle bir işlevi olmayacak olup, bunun için kesinlikle devlete bağlı olan kuruluşlardan alınması gerekmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz