Tapuya Teslim Edilmesi gereken Evraklar

/ 8 Kasım 2017 / 11 / yorumsuz
Tapuya Teslim Edilmesi gereken Evraklar

Bilindiği üzere ev satışları ve tapu devirleri resmi işlemlerdir ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde belirli kurallara uyulma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluklar satıcı

Ev Satışlarında Beyan Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bilindiği üzere ev satışları ve tapu devirleri resmi işlemlerdir ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde belirli kurallara uyulma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluklar satıcı taraf ve alıcı taraf olarak iki ayrı kategoride belirlenir. Satıcıların ev satışında beyan etmeleri gereken yasal evraklar bulunmaktadır. 
Satıcının Bizzat Satışı Gerçekleştirdiği Durumlar
Satışı gerçekleştiren ev sahibinin tapu dairesine bizzat gitmesi durumunda yanında kimlik belgesinin aslı, 6 ay içerisinde çektirdiği vesikalık resmi, deprem sigortası ve emlak beyan değeri yer almaktadır. 
Satıcının Gitmediği Durumlarda 
Evi satan kişinin satışa bizzat gitmediği durumlarda satışı gerçekleştirmek için yetki verdiğini gösteren noter onaylı vekalet talep edilir. Bu vekalete ek olarak vekil olarak atanan kişinin kimlik belgesi, son 6 ay içerisinde çekilen vesikalık resim ve emlak beyan değeri de talep edilmektedir. 
Satılacak Taşınmazın İpotek ve Haciz Olduğu Durumlarda 
Satışa konu olan taşınmazın üzerinde haciz ya da ipotek bulunması durumunda alıcı olan tarafın bu durumdan haberdar olduğu ve kabul ettiğini gösteren rıza belgesi yukarıda yer alan belgelere eklenmektedir. 
Aile Konut Şerhi Ya Da Kamu Alacağı Bulunduğu Durumlarda 
Bu iki durumun yaşandığı tüm taşınmazların satışlarında bu şerhin terk edildiğini gösteren resmi bir yazı getirilmesi gerekir. Aksi hiçbir durumda satışın gerçekleştirilmesi mümkün değildir. 
Satıcının Okuma Yazma Bilmediği Durumlarda 
Satıcının okuma yazma bilmemesi durumunda soyadı tutmayan ve aralarında akrabalık bağı bulunmayan 2 şahit getirmesi istenir. 
65 Yaşından Büyük Olan Kişilerde 
Tapu memurunun talep etmesi durumunda akli dengesinin yerinde olduğuna dair belge istenir. 
Yurt Dışında Yaşayan Kişinin Tapu Devri Durumlarında
Türk vatandaşlarının yaşadıkları ülkede bulunan konsolosluktan aldıkları satış vekaleti almaları yeterlidir. 
18 Yaşından Küçük Olması Durumunda 
Satıcının henüz reşit olmadığı durumlarda ise velayetinin olduğu kişinin velayet belgesini alarak çocuğu ile beraber tapu dairesine gitmesi yeterlidir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.