Tapu İşlerinde Artık Takasbank Aracı Olacak 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yapmış olduğu açıklama ile tapu ve takas uygulamaları için Takasbank ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Yapılan anlaşma gereği tapu işlemlerinde artık Takasbank aracı olacak. Tapu takas ve uygulama hizmeti verecek olan Takasbank bu sayede vatandaşı dolandırıcıların mağdur etmesini engelleyecek. Takasbank’ın bu işlemleri yapabilmesi için sahip olması gereken yetkiyi Merkez Bankası vererek işlemi onayladı.

Vatandaşın Mağdur Edilmesini Önlenecek 

Verilen kararın ana amacı ise taşınmazların mülkiyet devirleri esnasında yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırılması. Yine tapu alış ve satış bedellerinin devirleri esnasında ortaya çıkabilen dolandırıcılık olaylarının önlenerek vatandaşın mağdur edilmesinin önüne geçebilmek. Verilen yetki ile beraber artık Takasbank gayrimenkul alım satımlarında aracı olarak hizmet verebilecek.

Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Takasbank’ın gerekli yetkilendirme yapılarak diğer tapu işlemleri içinde aracı olması ve bu karar ile ilgili olarak yürüteceği faaliyetleri içeren karar Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Resmi gazetede yayımlanan karar metni ise şöyle;

Takasbank’ın Tapu Takas – Gayrimenkul Alım Satım Bedelinin Takasbank Aracılığıyla Ödenmesi İşlemleri hizmetini sunması faaliyetinin, Takasbank’ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/6/2015 tarih ve 10158/19757 sayılı karar ile Takasbank’a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına; 20/6/2013 tarih ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28/6/2014 tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17’nci maddesi uyarınca karar verilmiştir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz