Tapu Kaydı Düzeltme Davası Süreci Nasıl İşler?

Tapu kayıtları günümüzde bilgisayarlarda tutulmakta olup bilgisayarlara girişlerin tapu memurları tarafından yapılması bu girişler esnasında bazı hataların yapılmasına neden olabilmektedir. Taşınmaza ait bilgilerin eksik ya da hatalı girilmesi durumlarında bu bilgilerin düzeltilmesini sağlamak için mutlaka tapu kaydı düzeltme davası açması gerekmektedir. Peki, tapu kaydı düzeltme davası süreci nasıl işler?

Tapu Kaydı Düzeltme Davası Nasıl Açılır?

Tapu kaydı açılırken yapılan hatalı girişlerin düzeltilmesi için açılan davalara tapu kaydı düzeltme davası adı verilmektedir. Bu davalar taşınmazın adres olarak bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemelerine açılmaktadır. Davayı açma hakkı ise tapuda yapılan yanlışlığın ait olduğu kişiye aittir. Yazılacak olan tapu kaydı düzeltme davası dilekçesi ile başvuruda bulunulur.

Tapu Kaydı Düzeltme Davası Dilekçesi Örneği

…….. NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİSAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

DAVACI : İsim Soyisim- T.C. Kimlik No

Adres Bilgileri

DAVALI: Ankara  Tapu Sicil Müdürlüğü

DAVA: Tapuda İsim Tashihi.

KONUSU : 1-Tapuda kayıtlı, …. ili Merkez ilçesi …………. Köyü Pafta :… Parsel:…. Pata:… Parsel: ….. ve …. no’lu taşınmazlarda ismim/ babamın ismi/ dedemin ismi/……..olan adı yanlışlıkla…………. olarak yazılmıştır.

2- Tapuda yapacağım işlemler dolayısıyla bu düzeltmelerin yapılması gerekmektedir.

3- … ili ……. ilçesi doğumluyum /doğumlu babam/ doğumlu dedem ……..’in Nüfus kaydı; …………. Köyü, Cilt: ………., Aile sıra no: …….. ve Sıra no: ……… da kayıtlı olup, ana adı ……. baba adı ise ……….’dir.

DELİLLER : Nüfus Kaydı, Şahit beyanı ve diğer resmi kayıt ve sair belgeler.

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğimiz sebeplerle ve yine yukarıda pafta ve parsel numaralarını belirttiğimiz tapu kayıtlarında (……….) olan adımın/babamın adının /dedemin adının adının (………….) olarak düzeltilmesine karar verilmesini adına saygıyla arz ve talep ederiz. …./…./2014

Davacı

İsim Soyisim

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz