Tapu Kayıt Örneği Verilmesinde Harç Hakkında Duyuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Tapu Kayıt Örneği Verilmesinde Harç Hakkında Duyuru genelgesi yayımlandı. Yayımlanan genelge ile tapu kayıt örneği verilirken tüm tapu dairelerinde aynı uygulamaya geçildi ve yeni harç oranı belirlenerek duyuruldu.

Tapu Kayıt Örneği Harcı Ne Kadar?

Yayımlanan genelge ile veraset ve intikal vergisi ilişiği kesmek için kullanılan murislere ait taşınmazların tapu kaydını verirken alınacak olan harç yeniden belirlendi. Söz konusu genelge ile yapılan açıklamayla beraber tapu kayıt örneği verme harcı 9,30 lira olarak belirlendi. İlgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait olan kayıt örneklerinden verilecek her bir belgenin beher sayfası fotokopilerde dâhil olmak üzere 9,30 lira olarak ücretlendirilecek.

GENELGE

Sayı :23294678-010.07.02[120.35]-
E.2553525

Konu :Tapu Kayıt Örneği Verilmesinde Harç Hk.

İlgi : 2018/17 sayılı TKGM Başmüfettişlik Araştırma Raporu.

İlgi Başmüfettişlik Araştırma Raporunda özetle; tapu müdürlüklerinde yapılan inceleme ve sözlü görüşmelerde, intikal işlemi için yapılan başvuru sırasında veraset ve intikal vergisi ilişiği kestireceğini ifade eden mirasçılara, mal müdürlüğüne verilmek üzere TAKBİS ‘Özel Sorgu/Rapor’ bölümünden murislere ait taşınmazların tapu kaydının çıkartılarak harçsız olarak verildiğinin; bazı tapu müdürlüklerinin bu harcı aldıklarının, bazı tapu müdürlüklerinin ise intikal harçsız olduğundan intikal ilişiği kestirmek için alınan bu kayıtlarla ilgili olarak harç almadıklarının ve bazı tapu müdürlüklerinin de “İş bu tapu kaydı veraset ve intikal ilişiği kestirmek için verilmiştir” şeklinde kayıt düşerek verdiklerinin ifade edildiği belirtilerek uygulama birliğinin sağlanması ve konunun açıklığa kavuşturulması için ilgi raporun düzenlendiği vurgulanmıştır.

İşlem ve talep eden kişiler yönüyle; veraset ve intikal ilişiği kesilmesi amacıyla tapu kayıt örneği verilmesi halinde, söz konusu tapu kayıt örneklerinin harçtan muaf olduğuna yönelik mevzuatta bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, 4 sayılı Tarifenin 17 nci Bendinde; ilgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisiyle çıkarılacak belge örneklerinin beher sayfasından (Fotokopiler dahil) – 9,30 TL. alınacağı hüküm altına alındığından, intikal işlemlerinde veraset ve intikal ilişiği bulunmadığına yönelik belge almak için talep edilmiş olsa da, konuya ilişkin herhangi bir muafiyet hükmü bulunmadığından, bu kapsamdaki verilecek kayıt örnekleri için 4 sayılı tarifenin 17 inci bendi kapsamında harç tahakkuk ve tahsil edildikten sonra ilgililere kayıt örneklerinin verilmesi gerekmektedir.

Konunun Bölge Müdürlüğünüze bağlı tapu müdürlüklerine iletilmesi ve Hazine kaybına sebebiyet verilmemesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz