Tapu Kütüğü Nedir?

Tapu kütüğü tapu memurları tarafından her taşınmaz mülkiyet için bir adet olmak koşulu ile tutulan yazılara denilmektedir.

Bu tutanağın yazılma şekli resmi evrak yerine geçtiği için tapu kütük defterine bir sayfa açarak bu taşınmaz ile ilgili gerekli bilgileri ve bu taşınmazın size ait olduğunu gösteren evrakları girmesi gerekmektedir. Ancak sizin istediğiniz durumlarda birden fazla mülkiyetiniz olması durumunda talep ederseniz bütün mülklerinizi tek bir sayfada birleştirebilmektedir.

Ancak bu kadar kolay bir şekilde tek sayfaya yazdırılabilen bütün mülkleri tekrar ayrı sayfalarda yazdırmak ya da ayırmak için yapılması gereken işlemler oldukça fazladır. Hatta mahkemeler aracılığı ile bu olay çözüme kavuşabilmektedir.

Eğer mülklerinizi tek sayfada toplar iseniz herhangi bir rehin olayında bütün o sayfada olan mülklerinizi bağlamaktadır ve hepsine rehin konulmaktadır.

Tapu Kütüğün sayfalarında özel sütunlar bulunmaktadır. Bu sütunların her biri ayrı bir kaydı beyan eder. Bunlar mülkiyet, taşınmaz üzerinde bulunan rehinler ve taşınmazın üzerinde bulunan irtifak haklarını temsil etmektedirler. Bu eklentiler yalnızca mülk sahibinin isteği ile buraya eklenebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz