Tapu Maliki Ne Demek?

En çok kullanılan emlak terimlerinden biride tapu maliki terimi olarak öne çıkmaktadır. Gayrimenkul hukuku kapsamında sıklıkla kullanılan bu terim pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, tapu maliki ne demektir, tapu maliki olan kişinin sahip olduğu hak ve sorumluluklar nelerdir?

Tapuda Maliki Ne Demek?

Malik kelime anlamı olarak “sahip, sahiplik” anlamında kullanılmaktadır. Tapu maliki de buna göre tapuya sahip olan kişi anlamında kullanılan bir ifadedir. Yani taşınmazın sahibi olan kişi aynı zamanda tapu maliki olarak tabir ediliyor. Kat Mülkiyeti Kanunu açısından bakıldığında bu kişi yani tapu maliki kat maliki olarak kabul edilmektedir. Medeni Kanun maddelerine göre gayrimenkulde maliklik sıfatı;

  • Tapuya tescil,
  • Cebri icra satış,
  • Mahkeme ilamında ilamın kesinleşmesi,
  • İstimlak,
  • İşgalde kanuni sürecin geçmesi,
  • Gaibin ortaya çıkması halinde,
  • Miras yolu ile olmak üzere 7 farklı şekilde kazanılabilmektedir.

Kat Maliki Ne Demektir?

Kat mülkiyetinde yer alan gayrimenkulün bütününe anagayrimenkul ve bu bütünün sadece esas yapı bölümünde ise anayapı adı verilmektedir. Kanun hükümlerine göre belirlenen bağımsız mülkiyetin konusunu oluşturan bölümler ise bağımsız bölüm olarak isimlendirilmekte ve bağımsız bölümlerde kurulan mülkiyetlere de kat mülkiyeti adı verilmektedir. İşte kanunlarla belirlenen bu kat mülkiyeti hakkını kullanan yani kat mülkiyeti kurulan kişiye kat maliki adı verilmektedir. Söz konusu taşınmazın satışı halinde taşınmazı satın alan kişi ise yeni kat maliki oluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz