Tapu Masrafını Alıcımı Öder Satıcı Mı?

Bilindiği üzere tapu dairesinden yapılan tüm tapu devir işlemlerinden belirli oranlarda tapu harcı başta olmak üzere tapu masrafları tahsil edilmektedir. Bu masraflar hakkında merak edilenlerin başında “tapu masrafını alıcımı öder satıcı mı?” sorusu yer almaktadır. Peki, gerçekten tapu masrafını kim öder?

Tapu Masrafını Kim Karşılar?

492 Sayılı Harçlar Kanunu içerisinde yer alan (4) sayılı tarife içerisinde bulunan tapu işlemleri belirli oranda tapu harcı tahsil edilmesini zorunlu kılmaktadır. Yapılan daire satışları da bu madde içerisinde yer aldığı için konut satışlarında da tapu harcı ödemesi yapılması gerektirmektedir. Ödenecek olan bu harcın kimin tarafından ödeneceği ise taraflar arasında karşılıklı bir anlaşma bulunmuyor ise aşağıda yer alan maddelere uygun şekilde gerçekleştirilir. Ancak satış esnasında iki tarafın karşılıklı olarak anlaşmaya varması durumunda anlaşmada belirtilen kişinin ödemeyi yapması mümkündür.

a) Mülkiyet ve mülkiyetten gayrı ayni hakları iktisap edenler (İktisap eden kişiler birden fazla ise harçları hisseleri oranında öderler),
b) İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler,
c) Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar,
d) Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar,
e) Rücularda rücu eden taraf,
f) Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar.

Yukarıda yer alan maddelerden de anlaşılacağı üzere hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan kişilerin yasal olarak tapu masrafı ödeme sorumluluğu bulunmaktadır. Tapu masrafları ise tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti gibi masraflardan oluşmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz