Tapu Masrafı Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Ülkemizde yapılan ve 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tüm tapu işlemlerinde tapu harcı ödenmesi zorunludur. Peki, tahakkuk eden tapu masrafları nereye ve ne şekilde ödenir, tapu masrafı kredi kartı ile ödenir mi?

Tapu Masrafı Nereye Ödenir?

Ülkemizde tapu işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup yapılan her tapu işleminden kanunda belirlenen oranlarda tapu harcı ve döner sermaye harcı tahsil edilmektedir. Gayrimenkul iktisap ve devir işlemlerinde ödenecek olan tapu harcı emlak vergisi değerinden az olmamak koşulu ile beyan edilen işlem değeri üzerinden hesaplanır.

Hesaplamada kullanılacak olan emlak vergisi değeri ise 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesi kapsamında belirlenmektedir. Gayrimenkul devir işlemlerinde her iki tarafça beyan edilen satış değeri üzerinden hesaplanan bu tutar kanunlar gereğince bu değerden daha düşük olamaz. Ülkemizde daha düşük emlak vergisi ödemek için satış bedeli genelde daha düşük gösterilmekte olup yapılan bu işlem yasal bir suçtur ve bu durumun belirlenmesi halinde vergi usulsüzlük cezası uygulanmaktadır. Tapu harcı işlemin yapıldığı tapu dairesinin veznesine ödenebileceği gibi anlaşmalı bankalara da ödenebilmektedir.

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenebilir Mi?

Evet, intvrg.gib.gov.tr adresi üzerinden tapu müdürlüğü tarafından cep telefonunuza gönderilen kısa mesaj metninde yer alan 12 ya da 13 haneli seri numarasını kullanarak tapu harcı, damga vergisi ve döner sermaye tahakkuklarını kredi kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz. intvrg.gib.gov.tr internet sitesinden tapu harcı sorgulama ve ödeme ekranı üzerinden işlemlerinizi yapmanız mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz