Tapu Memurunu Nereye Şikâyet Edebilirim?

Tapu işlemlerinin devir ve satış işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı çatısı altında hizmet veren bir kurum olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü genel bütçe içerisinde pay alan ayrı bütçeli bir kurum olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak kurumda çalışan bazı tapu memurları ne yazık ki vatandaşların mağduriyet yaşamalarına neden olabilmektedir. Peki, tapu memuru nereye şikâyet edilir?

Tapu Memurunu Şikâyet Etmek İstiyorum

Tapu dairelerinde taşınmaz işlemlerinizi gerçekleştirirken yaşadığınız haksız uygulamalar nedeni ile mağduriyet yaşamanız durumunda tapu memurunu şikâyet etme hakkınız ortaya çıkar. Bu hakkı kullanmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER üzerinden şikâyet formu doldurmaktır. BİMER yapılan şikâyeti büyük bir titizlikle inceleyecek ve tarafınıza verilen kararı bildirerek bir ceza uygulanmasına karar verdiyse bu cezayı uygulamaya alacaktır.

Alo 150 Hattını Arayın!

Bir diğer alternatif yöntem ise BİMER tarafından hayata geçirilen uygulamayı kullanmaktır. Uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin Alo 150 hattını aramaları yeterlidir. BİMER uygulaması üzerinden yine kimlik bilgileriniz kesinlikle gizli kalmak şartı ile şikâyet bilgileriniz alınacak, ardından ilgili işlemler yapılarak tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Yine aynı hat üzerinden şikâyet başvurunuzun durumunu da öğrenmenize izin verilmektedir. Tapu memuru için yapmış olduğunuz şikâyet incelendikten sonra haklı bulunmanız durumunda memura kınama, para cezası ya da suçun büyüklüğüne göre görevden atılma cezası bile verilebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz