Tapu müdürünün görevleri nelerdir? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve görevleri hakkında kanunda bazı esaslar yer alıyor. Bu bakımdan tapu genel müdürlüğü için kanunlarda görevlerini yerine getirmesi mecburi kılınmıştır. Peki görevler nedir? İşte detaylar..

Tapu müdürlüğünün görevleri nelerdir?

Mülkiyet hakkını belirlemek için taşınmazların kadastro çalışmalarını belirlemek, devam ettirmek ve yenileme ile güncellemesi için, tapu sicillerini oluşturması ve arşivlenerek korunmasını sağlamak ile harita yapılması ve üretim standartlarını belirlemek için Bayındırlık ve İskan bakanlığına bağlı olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kuruluş, yetki ve görev gibi sorumluluklarını yerine getirmesi için 6083 sayılı kanunda yer verilmiştir.

Tapu Genel Müdürlüğün görev ve yetkileri

Tapu genel müdürlüğünün görev ve yetkilerine Madde 2’de yer verilmiştir. Madde 2 kapsamında devletin sorumluluğu içerisinde yer alan tapu sicillerinin düzenlenmesi ve düzenli bir biçimde tutulması ile taşınmazlarla alakalı olan tüm akitli veya akitsiz tapu işlemleri ile tescil işlemlerinin yapılması ve siciller üzerindeki takiplerin yapılmasıyla beraber denetleme ve sicil belgelerinin arşivlenip korunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ülkenin kadastrosunu yapmalı ve değişiklikleri takip etmelidir. Tapu planlarının yenilenerek güncellemesini sağlamalı. Bunlara yönelik devamlı kontrol hizmetlerini yapmalıdır.

Ayrıca büyük ölçekli kadastral ve topografik haritalarının üretilmesi ile jeodezik altyapı ile havadan fotoğraf çekilip, 1/5000 ve daha üst seviye fotogrametrik ve yersel harita üretim hizmetlerinin yapılmasını sağlamak ve bunları denetleyip kontrol etmesi gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz