Tapu Nasıl Bölünür?

Tek bir tapuda yer alan büyük parsellerin bölünerek farklı tapular haline getirilmesi işlemine tapu bölünmesi işlemi adı verilmektedir. Sahibi olan bir gayrimenkulün bir kısmının satılması ya da bölünmesi gibi durumlara ise tapuda ifraz işlemi adı verilmektedir.

Tapu bölme işlemi tapu kütüğüne tek bir tapu altında kayıt edilen çok büyük parsellerin bölünmesi amacı ile yapılmaktadır. Bu sayede son derece büyük olduğu için satılmakta zorlanılan parsellerin elden çıkarılması kolaylaştırılmaktadır. Küçük parsellerin fiyatı daha düşük olduğu için elden çıkartılması daha kolaydır. Yine parselin bir bölümünün elden çıkartılması durumunda da tapu bölme işleminin yapılması gerekmektedir.

Tapu Bölme Masrafı Ne Kadar?

Yapılacak olan tapu bölme işlemi karşılığında mutlaka belirli oranda ifraz harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. İfraz işlemine konu olan taşınmazın belediye tarafından belirlenen emlak beyan değerinden az olmamak şartı ile beyan edilen tutar üzerinden binde 11,38 olarak tahsil edilmektedir.

Tapu Bölme Başvuru Evrakları Nelerdir?

  • Tapu bölme işlemi yapılacak olan taşınmazın sahibi ya da sahibinin temsil yetkisi vermiş olduğu kişinin kimlik belgesi,
  • Taşınmaz sahibinin son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 6X4 cm büyüklüğünde vesikalık resim,
  • Taşınmazın bağlı olduğu belediyenin encümen kurumu ya da İl İdare Kurulu tarafından yazılan olumlu karar,
  • Tapu ayırma başvurusunda bulunulan taşınmaz bir bina ise bu binaya ait olan DASK deprem sigortası poliçesi.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz