Tapu Senedinde Fotoğraf Yoksa Ne Olur?

Taşınmazlar için düzenlenen ve taşınmazın kime ait olduğunu gösteren resmi senede tapu senedi adı verilmektedir. Taşınmazlar için yapılan satışlar tapu dairelerinde ilgili evrakların teslim edilmesi ile yapılmaktadır. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Peki, tapu senedinde fotoğraf yoksa ne olur?

Tapuda Fotoğraf Zorunlu Mu?

Evet, tapu işlemlerinde tarafların resimlerini getirmeleri zorunludur. Tapuya giderken yanında resim götürmeyi unutan kişilerin ne yazık ki işlemleri eksik belge olduğu için yapılamamaktadır. Tapuda işlemlerin yapılabilmesi için mutlaka istenen tüm belgelerin eksiksiz olarak istendiği şekilde teslim edilmesi zorunludur. Aksi halde ne yazık ki işlemler taraflar tapu dairesinde hazır olsa dahi yapılamamaktadır.

Tapuda İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Kimlik numarasının üzerinde yer aldığı alıcı ve satıcı tarafın kimlik belgeleri,
  • Vergi kimlik numarası,
  • Zorunlu deprem sigortasına ait olan poliçe numarası,
  • Satışın yapıldığı taraflardan biri tüzel kişilikse bu kişiliğe ait olan sicil ve tescil numaraları,
  • Alıcı ve satıcı tarafa ait olan son 6 ayda çekilmiş vesikalık resim (satıcının 1 tane, alıcının 2 tane),
  • Veraset ile satış yapılacaksa temsili gösteren belge,
  • İpotekli konut satışı yapılacaksa ipotek evrakları.

Yukarıda yer alan belgeler ile tapu dairesine yapılan ziyaretin ardından tahakkuk eden tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti ödenerek işlem tamamlanmakta ve tapu devri gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz