Tapu Senetlerindeki Renkler!

Tapu senetlerinin hangi durumlarda verildiği, senetlerin rengi ile anlaşılabiliyor.

Bir arsanın ya da inşaatın bağımsız bölümlerinin maliklerini gösteren belgeye tapu senedi deniyor. Ve bu belge, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından veriliyor. Taşınmazlara dair mülkiyet hakkını ispat eden tapu, eski Türkçedeki güven anlamını taşıyan “tapuk” kelimesinden geliyor. Tapu senedinde, mülkün ada, pafta, parsel, intikal bedeli, arsa metrekaresi, koordinatları ve ne sebeple edinildiği gibi bilgilere yer veriliyor.

Tapu siciline tescil edilmiş olan arsalar, bağımsız sürekli haklar ve madenler gayrimenkul anlamına geliyor. Söz konusu gayrimenkulün sahibi, hakları kısıtlanmadığı sürece her alanda kullanım hakkına sahip oluyor. Bu durum, söz konusu bir gayrimenkulü hukuki sınırlar içerisinde, istenen şekilde kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine verilen “mülkiyet hakkı” olarak açıklanıyor.

Mülkiyet hakkına sahip olduğunuz takdirde, hakka sahip olduğunuz taşınmazı istediğiniz şekilde kullanabilir, yararlanabilir, kiralayabilir, satabilir hatta dilerseniz bağışlayabilirsiniz. Mülkü tapu siciline tescil ettirmediğiniz takdirde, bu haklara sahip olamıyorsunuz. Yani mülkiyet hakkına sahip olmanız için tapu senedinizin olması gerekiyor.

Tapu Senedindeki Renkler Ne anlama Gelir?

Tapu senetleri; kat irtifakı, mülkiyeti, devre mülk hakkını göstermekle olup, birbiriyle renkleri hariç tamamen aynıdır. Tapu senetleri pembe ve mavi olarak iki renge ayrılır.
Pembe renkte olan senet; söz konusu mülkün inşaat ruhsatı ardından bağımsız bölümlerini gösteren bir projesinin onaylandığını, mülkiyetin kullanım alanları ve bu alanların hisselerinin belirlenmiş olduğunu gösteriyor.
Mavi olan senet; mülkün herhangi bir kat mülkiyetine geçmediğini, arsa tapusu olduğunu gösterir. Gayrimenkul üzerinde bulunan bir ipotek, haciz gibi sınırlamalar var ise bu tapu senedinde bunu göremiyoruz. Bu gibi bilgilere erişmek için tapu kütüğüne bakılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz