Tapuya Hangi Şartlarda Şerh Koyulur

/ 8 Kasım 2017 / 35 / yorumsuz
Tapuya Hangi Şartlarda Şerh Koyulur

Tapu şerhi, taşınmaz mal sahibine ait olan bazı hakların kısıtlanması için uygulanıyor. Şerhler kişisel haklar için, temlik hakkını kısıtlamak için, temlik hakkını yasaklamak için

Tapu Şerhi Şartları
Tapu şerhi, taşınmaz mal sahibine ait olan bazı hakların kısıtlanması için uygulanıyor. Şerhler kişisel haklar için, temlik hakkını kısıtlamak için, temlik hakkını yasaklamak için ve tescille ilgili geçici şerhler şeklinde olabiliyor.
Tapu Şerhi Nedir?
Tapu şerhi, taşınmaz mal sahibinin sahip olduğu hakları kısıtlamak adına konulan, uyarı niteliği taşıyan bir uygulama olarak geçiyor. Şerh uygulamasının süresi beş yıl olarak belirlenebiliyor olup, beş yılın sonunda şerh uygulamasının herhangi bir hükmü kalmıyor.
Şerh uygulamasına konu olan haklar arasında kira sözleşmesi, satış vaadi sözleşmesi, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve şufa sözleşmesi gibi sözleşmeler yer alıyor. Ayrıca şerhler; kişisel haklar, temlik hakkını kısıtlamak, temlik hakkını yasaklamak ve tescille ilgili olabiliyor.
Tapu Şerhinde Şartlar
– Kira sözleşmeleri
Kira sözleşmesinin tapuya şerh edilme işlemleri esnasında, diğer hak sahiplerinin onayının alınması gerekmiyor.
Satış vaadi sözleşmeleri
Satış vaadi sözleşmelerinin tapuya şerh edilme işlemleri esnasında, taraflardan birinin isteği gerekiyor.
– Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri
Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin tapuya şerh edilmesinde, noter tarafından tanzim edilen kat karşılığı inşaat sözleşmeleri söz konusu oluyor. Taraflar arasında düzenlenen sözleşmelerin tapuya şerh edilmesi mümkün olmuyor.
– Şufa sözleşmesi
Şufa hakkı tapuya şerh edilmiş taşınmaz malın satılması takdirinde, hak sahibinin tapu siciline müracaat edip de tescil talep etmesi mümkün olmuyor. Konu hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunuyor ise şufa hakkı sahibi adına tescil işlemleri gerçekleştirilebiliyor.
– Alım hakkı sözleşmeleri
Alım hakkının tapuya şerh edilebilmesi için, malikin ya da yetkisi bulunuyor ise hak sahibinin talepte bulunması yeterli oluyor.
– Vefa hakkı sözleşmeleri
Sözleşme noterde düzenleniyor olup, tapuya şerh edilebilmesi için malikin ya da yetkisi bulunuyor ise hak sahibinin talebi yeterli oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler