Tapu Sicilinde Yapılan İsim Yanlışlığı Nasıl Düzeltilebilir?

Tapu kütüğü üzerine yapılan kayıtlar yetkili tapu memuru tarafından yapılmakta olup bu işlemlerde bazen ismin hatalı olarak yazılabilmesi sorunu yaşanabilmektedir. Tapu sicili kaydı açılırken yapılan isim yanlışlıklarının ise düzeltilmesi gerekiyor. Peki, tapu sicilinde yapılan isim yanlışlığı nasıl düzeltilebilir?

Tapu Sicilindeki İsim Yanlışlığı Nasıl Düzeltilir?

Tapu sicil kaydı açılırken ilgili tapu memuru tarafından yapılan hata sonucu yanlış kaydedilen ismin düzeltilmesi için tapu sahibinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Tapu isim değişikliği davası açmak isteyen tapu sahibi bu mahkemeyi taşınmazın adres olarak bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemeleri üzerinden açma hakkına sahiptir.

İlgili Genelge:

07.01.1984 tarih, 1458 sayılı Genelge .

Tapu sicili üzerinde yapılmış hataların düzeltilmesine ilişkin olarak ilgi Genelge gereğince işlem yapılmakta iken, 17.08.2013 tarih ve 28738 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tapu Sicili Tüzüğü ile getirilen yeni uygulamalar nedeniyle yeni düzenlenme yapılması gerekli

görülmüştür.

Tapu Sicili Tüzüğünün 74. maddesi ile ana ve yardımcı siciller üzerindeki düzeltmelerin ne şekilde yapılacağı belirtilmiştir. Tapu Sicili Tüzüğünün 75. maddesinin 1. fıkrasında kadastro çalışmalarından kaynaklanan malikin veya hak sahibinin adı, soyadı ve baba adına ilişkin tapu kütüğündeki hataların düzeltilmesine ilişkin yöntemler belirlenmiş, 2. fıkrasında ise zeminde inceleme işleminin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. Yine aynı maddenin 3. fıkrasında tapu sicilindeki bilgilerin güncellenmesi ve eksikliklerin giderilmesinde de bu yöntemlerin kullanılabileceği, 4. fıkrasında ise kayıt düzeltmeleri için müdürlüklere başvuru yapılmasının zorunlu olduğu belirtilmektedir.

Genelgede belirlenen kimlik bilgilerine ilişkin kadastro çalışmalarından kaynaklanan hata ve eksikliklerin giderilmesine ilişkin yöntemlerin, Tapu Sicili Tüzüğünün 74. maddesinin 3. fıkrasına göre ilgililerince sunulan veya başka idarelerce düzenlenen belgelerde kimlik tespitine esas yeterli veri bulunmaması ve ilgili madde kapsamında eksikliğin giderilememesi halinde kıyasen uygulanması imkanı bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz