Tapu Sigortası

Tapu sigortası; konut, işyeri ya da yangın sigortası gibi diğer sigorta türlerinden, geçmişteki işlemlerden kaynaklanan risklere karşı koruma sağlaması ile fark gösteriyor.

İpotekli Konut Kredisi

Gayrimenkul finansman piyasalarında, kredi veren kurumların ihraç ettikleri menkul kıymetler ve fon sağlamaları ile sağladıkları fonları tüketicilere ipotekli konut kredisi şeklinde kullandırmaları söz konusu oluyor. Menkul kıymetlerin nakit akışlarının düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, kredi ödemelerinin zamanında ve kesintisiz bir şekilde yapılmasına bağlı oluyor. Ödemelerde bir sorun ile karşılaşılır ise kredi veren kurumlar, gayrimenkul üzerine konulan ipoteğin nakde çevrilmesini sağlamak durumunda kalıyor. Bu süreçte kurum tarafından vakit ve para kaybına uğranıyor. Bu durumlarda tapu sigortası, gayrimenkule yönelik mülkiyet risklerini güvence altına alıyor. Tapu sigortacısı, yasal sistem içinde mal sahibinin haklarını koruyor olup, başarısız bir savunmada sigortalı mal sahibinin kayıplarını ödemekle yükümlü oluyor.

Tapu Sigortası Nedir?

Tapu sigortasını; konut, işyeri ya da yangın sigortası gibi diğer sigorta türlerinden ayıran özelliği geçmişteki kusur ve risklere karşı koruma sağlaması oluyor. Tapu sigortası ile mülk sahibini sigortalayan Mülk Sahipleri Poliçesi ve gayrimenkul teminatlı alacak sahiplerini sigortalayan Borç Verenler Poliçesi düzenleniyor.

Tapu sigortası; satın alma, satış yapma ve yeniden finansman süreçlerinin daha hızlı, daha kolay ve daha düşük maliyetle meydana gelmesini sağlıyor. Nakit akışının hızlandırılması ile alım satım işlemlerinin karlılığı da arttırılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz