Tapu tahsis belgesinin tapuya çevrilmesi nedir? Tapu tahsis belgesi, imar yasası kapsamında gecekondusu olan kişilerin ileride tapuya çevrilmesi adına verilen bir belge olarak geliyor. Tapu tahsis belgesinin nasıl tapuya çevrileceği hakkında merak ettiğiniz detayları aşağıda veriyoruz.

Tapu tahsis belgesinin tapuya çevrilmesi

1984 yılında karşımıza çıkan ve 2981 sayılı kanun ile gelen tapu tahsis belgesi ile beraber taşınmazların hukuki bir duruma yükselmesi sağlanıyor. Tapu tahsis belgesi ile beraber tapu senedi aynı olmadığı için, tapu tahsis belgesini tapuya çevirebiliyoruz. Peki bu işlem nasıl oluyor?

Kanun kapsamında bu konu hakkında şöyle bir açıklama yer alıyor;

Hukuki olarak geçerliliği devam eden bir tapu tahsis belgesi olması gerekmekte ve yasa kapsamında ıslah-imar planının yapılmış olması gerekiyor. Başka bir yerden tahsis yapılmamış olması ve tahsis edilecek yerin kamu hizmetine ayrılmaması yada imar planına göre konut alanında olmaması gerekmekte.

Tahsise konu edilen arsa bedellerinin ödenmiş olması ile ödenmemiş ise rayiç değeri belirlenerek, mahkeme veznesine ödenmesi gerekiyor. Mahkeme kapsamında bu şartlar onaylandığı taktirde, kabul edilebilir olması halinde, tapuya çevirme işlemi tamamlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz