Tapu Temiz Belgesi Nedir, Tapumda Kısıtlama var mı?

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde resmi belgelerin tamamlanabilmesi ve sonuca daha kolay gidebilmek adına iki taraftan da belli başlı belgeler isteniyor. Bu belgeler nelerdir derseniz eğer aşağıda bu belgeleri sizlere sunmuş bulunuyoruz. Talep edilen belgelerde en ufak bir hata olduğu takdirde işlemler aksıyor ve devlet dairelerinin de durumunu biliyorsunuz süre olarak sizleri çok fazla bekletiyorlar.

Alıcı için gerekli belgeler:

1) Yeni çekilmesi tercih edilen 2 adet fotoğraf. Fotoğrafların renkli fotokopi ya da farklı şekillerde değil, profesyonel fotoğraf olması gerekiyor.
2) Her işte olduğu gibi kimlik belgesi ve aslının fotokopisi.
3) Telefon numarası ve muhtarlıktan alınacak olan ikametgah belgesi. Kayıtlı olduğunuz mahalle muhtarına giderek sıra almadan bu belgeyi saniyeler içerisinde alabilirsiniz ayrıca unutmayın bu belge için para ödemek zorunda değilsiniz.

Satıcı için gerekli belgeler:

1) 1 adet fotoğraf
2) Kimlik belgesi ve aslı gibidir fotokopisi
3) Tapu belgesinin renkli fotokopisi ve gerçek belge.
4) İkametgah belgesi
5) deprem sigortası poliçesi
6) Vergi dairesi tarafından verilen temiz kağıdı

Belediye’nin hesap işleri bölümünden temin edebileceğiniz temiz kağıdı ve bu belgeler ile birlikte tapu işlemlerinde herhangi bir sorun çıkması ortadan kalkıyor. Evraklarda sahtecilik ya da belli başlı durumlar için temiz kağıdı önlem olarak karşımıza çıkıyor ve belediyedeki ilgili kurum gerekli incelemeleri yaparak temiz kağıdını veriyor. Temiz kağıdının onay alması ile birlikte işlemler daha hızlı bir süreç sonucunda sona erdiriliyor.
Temiz kağıdı almadan işlemleri tamamlasam gibi bir durum yok çünkü yasalar bunu zorunlu kılıyor. Temiz belgesinin alınması çok zahmetli bir işlem değil ve az önce de belirttiğimiz gibi ilgili kurum kısa sürede bu belgeyi sizlere teslim ediyor.

Tapu Temiz Belgesi Nedir?

Tapu Temiz belgesi adı üzerinde mevcut tapu kütüğünde gayrimenkulün üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığının bir göstergesi olarak bilinir. Diğer adı Takyidat olup şifaen veya belgeli bir şekilde alabilirsiniz. Tapu Temiz kağıdını alabilmeniz için daha önceki makalelerimizde neler yapılması gerektiğini belirtmiştik. Kısaca bu yazımızda da biraz bahsedelim.

Tapu takyidat belgesini tapu müdürlüklerinden sözlü bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ya da başvuru yaparak 6-10 tl arası bankaya harç yatırarak tapu kütğünüzde yazan tüm bilgileri tek bir dosya içerisinde alabilmeniz mümkün. Bu belgede tapu kütü üzerinde satış için herhangi bir kısıtlama, şerh haciz ipotek ve diğer beyanlar gibi durumları öğrenebilirsiniz.

Burada önemli olan sorguladığınız gayrimenkulün sahibi siz olmalısınız. Başka bir gayrimenkulü sorgulayamazsınız sorgulasanızda sahibi olmadığınız için dize bilgi vermezler

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz