Tapu Türleri ve Örnekleri

 

Mavi ve pembe olmak üzere iki ayrı renkte bulunabilen tapular, gayrimenkulün kat sayısına, kapladığı alana ve söz konusu arsada imar bulunup bulunmamasına göre birçok farklı tür arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Kat Mülkiyetli Tapu Örneği

 

2019 Yılı İçin Tapu Harcı Oranları

 

Kat mülkiyetli tapuya konu olan yapının inşaat işlemleri tamamlanıyor ve ardından oturma raporu alınıyor. Ardından arsa hissesi olarak alınan mülk, binaya dönüştürülüyor ve söz konusu durum kat mülkiyet tapusu ile resmiyet kazanıyor. Kat mülkiyetli tapu, bir gayrimenkulün ulaşabileceği en net durumu da belgeliyor. Tapuda dairenin metrekare büyüklüğü, bulunduğu kat ve numara gibi bilgileri de içeriyor.

Kat İrtifaklı Tapu Örneği

 

Kat irtifaklı tapu, inşaat işlemleri yapılacak olan ya da halihazırda yapılmakta olan arsa üzerinde satın alınacak olan dairenin hissesine düşen arsa tapusu olarak karşımıza çıkıyor. Kat irtifaklı tapularda, boş arsadan iskana geçiş söz konusu oluyor. Bu tapu örneğinde, esasen daireyi satın alacak olan kişinin yapı üzerinde hak sahibi olduğu arsa payı ile metrekare cinsinden hesaplanıyor. Kat irtifaklı tapuda, kat mülkiyetli tapuda olduğu gibi dairenin büyüklüğü, bulunduğu kat ve numarası gibi bilgiler yer almıyor. Tapuda hak sahibinin yeri belirtiliyor.

Müstakil Tapu Örneği

 

 

Müstakil tapuda, iskanın alınmasının ardından konut ve ya işyerinin özellikleri belirtiliyor. Konut ya da işyeri bağımsız olup, kat mülkiyetine geçiş yapılabilmesi için ilk olarak iskan belgesini almayı gerektiriyor. Müstakil tapuda, bağımsız bölümün numarasına, niteliğine, bulunduğu kata ve binanın yüz ölçümüne yer veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz