Tapu Üst Hakkı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Tapu üst hakkı inşaat hakkı olarak da bilinmektedir. Üst hakkı nedir konusunda birçok kişi merak etmiş olup, tapu üst hakkı bir kişinin üzerine olan arsa üzerine inşaat yapma hakkına sahip olma anlamına gelmektedir. Bu durum ise tabi ki bir arsa üzerinde üst hakkı nasıl kurulur, bunun için gerekli evraklar nelerdir gibi konular akıllara gelmektedir. Üst hakkı ile ilgili merak edilen tüm konular hakkında bilgiler verirken tapu üst hakkı için gerekli olan belgeleri de sizlere bildireceğiz.

Türk Medeni Kanununa göre tapu üst hakkı, bağımsız ve sürekli olup, üst hakkı sahibinin üzerinde ise taşınılmaz olarak kayıt edilebilir. Bu durum ise en az 30 yıl için kurulmakta olup, sürekli nitelikte devam etmektedir.

Tapu Üst Hakkı Gerekli Belgeler

 

Tapu üst hakkına sahip olmak isteyen kişiler başvuruda bulunmak ve üst hakkı almak için gerekli olan belgelere sahip olması gerekmektedir. Tapu üst hakkı için gerekli olan belgeler ise;

  • Nüfus Cüzdanı ve Temsil Belgesi
  • Gerçek Kişilerde Fotoğraf
  • Bina Vasıflı Taşınmazlarda Zorunlu Deprem Sigortası
  • İlgili Belediyeden Alınmış Emlak Vergisi Değerini Belirtir Belge
  • Kadastro Müdürlüğünce Düzenlenmiş Tescil Bildirimi
  • Taşınmazın Bulunduğu Yere Göre Belediye Encümeni veya İl İdare Kurulunun Olumlu Kararı

Yukarıda ki belgeler ile müracaat yaparak üst hakkı alabilir. Fakat süresi sonlanması durumunda arazi ve üzerindeki yapı mülk sahibine kalır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz