Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hangi Bakanlığa Bağlı?

 

Taşınmazlar için uygulanan kuralları belirlemek ve yapılacak olan işlemleri yürütmekle görevli olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tüm resmi kurumlarda olduğu gibi ilgili bakanlığa bağlı olarak hizmet sunmaktadır. Peki, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hangi bakanlığa bağlıdır.

 

Genel Müdürlük 2011 Yılında İlgili Bakanlığa Bağlandı

 

Tarih içerisinde pek çok değişiklik ile farklı yapılarda hizmet vermeye devam eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yapılan son değişiklik ile beraber 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine dahil edilmişti. Yani Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi kurum olarak Çevre ve Şehircilik bakanlığına bağlıdır ve bakanlık bünyesinde vatandaşlara hizmet sunmaya devam etmektedir.

 

İlk olarak 1847 Yılında Kuruldu

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü oldukça köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber ilk olarak 1847 yılında Defterhane-i Amire Kalemi adı ile hizmet vermeye başlamıştır. Cumhuriyetin ilanına kadar hizmetlerini çok sayıda isim değişikliği geçirse de devam ettirmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı adı ile yapılandırılan kurum 1936 yılında Maliye Bakanlığına bağlanmıştır. 1939 yılında Adalet Bakanlığı bünyesine alınan kurum 1951 yılında Başbakanlık kurumuna bağlanmıştır. Takvimler 2002 tarihini gösterdiğinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlanan kurum en son yapılan değişiklik ile beraber 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine dahil edilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz