Tapulu gayrimenkullerin tapularının yenilenmesi, tapusuz gayrimenkullerin tapuya bağlanması, taleplerin karşılanması gibi birçok kapsamda hizmet veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürl

Tapu ve Kadastro Tarihçesi
Tapulu gayrimenkullerin tapularının yenilenmesi, tapusuz gayrimenkullerin tapuya bağlanması, taleplerin karşılanması gibi birçok kapsamda hizmet veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tarihi aslında Osmanlı’ya dayanıyor.
Tapu ve Kadastronun Tarihi
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı resmi bir kurum olarak karşımıza çıkıyor. Kurum, Türkiye’de ilk olarak tapu oluşumunun 21 Mayıs 1847 tarihinde Mahmut Esat Efendi tarafınca “Defterhane-i Amire Kalemi” adı altında, taşınmaz mallara ait gerçekleştirilecek olan işlemlerin yapılması amacı ile kurulmuştur. Kurum, “Defterhane-i Hakani Emaneti”, “Defter Eminliği” ve “Defterhane-i Hakani Nezareti” gibi farklı isimler altında da faaliyet göstermiştir. 21 Mayıs 1847 tarihinde, “Tapu Hakkında İcra Olunacak Nizammane”, tapu işlemlerinin bir düzene getirilmesi adına ilan edilmiştir. 
Defterhane-i Hakani Nezareti, günümüzdeki bakanlık düzeyinde bir daire iken 1913 tarihinde “Umur-i Tasarrufiye Müdüriyet-i Umumiyesi” adı ile yeniden örgütlenip, Cumhuriyetin kurulmasının ardından 1924 yılında “Tapu Umum Müdürlüğü” adını alıp 22 Nisan 1925 tarihli ve 658 sayılı yasa ile kadastro birimi eklenmiştir.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ismi ise 29 Mayıs 1936 tarihinde alınmıştır.
Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün mevcut günümüzdeki yapısı ile hedefleri 29 Mayıs 1936 tarih ve 2997 sayılı Kanun kapsamında belirlenmiştir ve Teşkilat, Maliye Bakanlığına bağlanmıştır. 7 Temmuz 1939 tarihinde ise Adalet Bakanlığına bağlanmış olup taşımış olduğu önem ve bağımsızlığın da göz önünde bulundurulması ile 10 Ağustos 1951 tarihinde Başbakanlığa bağlanmıştır.
26.09.1984 tarih ve 3045 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun kapsamında 14.01.1985 tarih ve 1474 sayılı genelge ile bugünkü adını alarak Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü olmuştur.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.